Родните марки по-предпочитани пред чуждите В България пием повече бира

...
 
Родните марки по-предпочитани пред чуждите В България пием повече бира
Коментари Харесай

Купуваме повече бира от ирландци и датчани

  Родните марки по-предпочитани пред непознатите
В България пием повече бира от ирландците и датчаните. Оказва се, че през 2016 година по размер на пазара на питие с продажби от 5 550 000 хектолитра страната ни се подрежда на 13-то място в Европейския съюз, като родното произвеждане 5 180 000 хектолитра. По консумация изпреварваме даже страни като Дания, Ирландия и Словакия. Традиционен водач в същата ранглиста е Германия с осъществени 85 532 000 хектолитра бира. На второ място се подрежда Англия, а на трето - Испания. Тези данни бяха показани по време на обичайния церемония конгрес на Пивоварите на Европа “Бирата служи на Европа ” в Брюксел, представени и от Съюзът на пивоварите в България (СПБ).

България се подрежда и на 12-о място и по консумация на бира на глава от популацията със 76 л, като

 

количество се усилва с 9 литра по отношение на 2010 година

 

Първите три позиции по този индикатор са на Чехия със 143 л, Германия – 104 л и Австрия – 103 л. Гражданите на Ирландия обаче ни изпреварват, защото излиза наяве, че всеки един от тях употребява по 81 литра годишно от пенливата напитка. През предходната година сънародниците ни пък са надминали по приложимост на бира Хърватия, Люксембуг и Словакия.

Ивана Радомирова, изпълнителен шеф на Съюза на пивоварите у нас обясни за „ Монитор “, че главната причина за по-голямото ползване на бира през 2016 година е както заради огромното предложение на разнообразни типове питие, по този начин и поради удобните климатични условия. Влияние оказало и растежът в туристическия поток. По думите й българите от ден на ден ценят необятна гама от усети и марки, които се оферират на пазара.

„ Нашите артикули не са транспортно насочени, защото производителите главно се стремят да задоволяват вътрешния пазар.

 

Нямаме построени интернационалните марки

 

тъй като това изисква доста средства, тъй че ние сме се концентрирали вътре в страната. Но всяка година износът бележи растеж, което е позитивна наклонност “, бе безапелационна Радомирова.

По думите й спрямо 2015 година през 2016 година за първи път се следи 2% спад във вноса, което не се е било случвало от 3 години. За предходната година той е бил 528 хиляди хектолитра, което се дължи на по-големия интерес на българите към родните бири

Според отчета пивоварният бранш в Общността бележи резистентен растеж, като позитивната наклонност от последните няколко години се затвърждава. Производството на питие в Европейски Съюз за миналата 2016 година е над 400 млн. хектолитра – равнище, което се реализира

 

за пръв път от началото на икономическата рецесия

 

през 2008 година Износът на бира от страните членки също записва напредък и доближава 51,400 млн. хектолитра.

В страните от Европейски Съюз броят на пивоварните към този момент доближава 8500, като за 2016 година е повишен с 1100. Според анализаторите това значи, че всяка седмица отварят порти 20 нови обекта за произвеждане на питие, най-много дребни и междинни предприятия. Едновременно с това секторът има и все по-голям обществен принос. Той обезпечава 2,300 млн. работни места в Европа.

„ Само за 2016 година износът на бира за трети страни възлиза на 1,400 милиарда евро. Това директно се свързва с конкурентоспособността на европейската стопанска система и стимулирането на разпоредбите за обективни търговски практики даже на протекционистично контролирани пазари. Всеки износ отвън Съюза на стойност 1 милиарда евро

 

основава 14 000 спомагателни работни места в Европейски Съюз

 

декларирал Юрки Катайнен, вицепрезидент на Европейската комисия по въпросите на растежа, работната претовареност, вложенията и конкурентоспособността.

В допълнение на това беше маркирано, че сред 2014 година и 2016 година потреблението на бира в Евросъюза се е повишила с 2%. За същия интервал износът на бира от страни на общността за трети пазари има растеж от 20 на 100. Годишно от производството и продажбите на питие се генерират над 43 милиарда евро бюджетни доходи за 28-те страни на Европейски Съюз, като единствено приходите от данък за 2016 година възлизат на 11,3 милиарда евро.

Постоянният представител на България в Брюксел дипломат Димитър Цанчев пък пояснил, че пивоварният бранш има значителен принос към стопанската система на Европейски Съюз и е скъп сътрудник в одобряването на високотехнологичните, природосъобразните, обществени и здравни стандарти в страните от общността.

По думите му по време на българското председателство ще бъдат обсъждани

 

редица регулаторни въпроси

 

които касаят сектора и към които институциите ще подходят с дължимата отговорност. „ Усилията на всички са ориентирани към намирането на уравновесени решения за единния пазар и ясна законова рамка за бизнеса, работната мощ и потребителите “, безапелационен е посланикът.
Източник: klassa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР